کنترل عصاره گیری رمز موفقیت در داشتن بهترین قهوه جهان

کنترل عصاره گیری رمز موفقیت در داشتن بهترین قهوه جهان

کنترل عصاره گیری رمز موفقیت در داشتن بهترین قهوه جهان

کسب اطلاعات بیشتر راجع به عصاره گیری قهوه سبب می شود تا شما قهوه‌ای متعادل تر خوش طعم تر و بهتری داشته باشید، دم آوری قهوه فقط ریختن آب روی قهوه آسیاب شده نیست، با کمی اطلاعات و مراقبت نتیجه حاصل به طرز شگفت آوری تغییر کرده و رضایت شما را جلب می کند شما می توانید با شناسایی خطاهای رایج در عصاره گیری و اعمال آنها بر روی هر دستگاه قهوه ساز عصاره ای عالی و بی نقص داشته باشید.

در ابتدای امر باید دانست که اصولاً عصاره گیری به چه معناست؟

 عصاره گیری به معنای استخراج مواد توسط آب از دانه های قهوه است. موادی که در ابتدا می‌توان استخراج کرد اسید های درخشان و کافئین است. سپس روغن ها، قندها و مواد جامد محلول .

شما می بایست مقدار کافی از هر یک از این مواد را استخراج کنید تا به نقطه هماهنگ و متعادل عطر و طعم برسید، یک عصاره گیری متعادل می بایست شامل این موارد باشد اسیدیته ترد,  بسیاری از طعم ها و رایحه ها , روغن‌ها , مواد جامد محلول , نوعی شیرینی از قندها , برخی نت های تیره برای متعادل سازی اسید های درخشان، عصاره گیری کم یا زیاد باعث عدم هماهنگی در هر یک از اینها شده و تعادل را به هم می‌زند در حقیقت می‌بایست در هر یک از متغیرها به تعادل برسیم.

 در زیر مواردی را که بر عصاره گیری قهوه تاثیر می‌گذارد را بررسی می‌کنیم.

سایز آسیاب: هر چه سایز آسیاب شما کوچکتر باشد آب سریعتر می تواند این مواد را از داخل قهوه استخراج کند.

زمان دم آوری: هرچه زمان دم آوری بیشتر باشد عصاره بیشتری از قهوه استخراج میشود. معمولاً برای قهوه ۲ تا ۴ دقیقه زمان لازم است برای اسپرسو به دلیل اینکه سایز آسیاب بسیار کوچک است تنها به ۲۰ تا ۳۰ ثانیه زمان لازم است.

دمای آب: هر چه آب گرم تر باشد استخراج نیز سریع تر اتفاق می‌افتد. به طور معمول دمای ایده آل برای دم آوری دمایی بین 90.5 تا ۹۶ درجه سانتی‌گراد است

نسبت بین آب و قهوه: یک قانون کلی استفاده از یک گرم قهوه برای هر ۱۵ تا ۱۸ گرم آب را نشان می‌دهد. در صورتی که از آب کمتری استفاده کنید عصاره حاصل غلیظ خواهد شد و بالعکس.

تنها دو متغیر از اهمیت بالاتری برخوردار هستند سایز آسیاب و زمان دم آوری قهوه .

تشخیص عصاره گیری نامتعادل

زمانی که این متغیرها هماهنگ نباشند عصاره حاصل کم یا زیاد عصاره گیری شده و اصطلاحا خاموش است به نظر می‌رسد. گاهی خیلی اسیدی است گاهی ضعیف و بی روح و گاهی بیش از حد معمول تلخ است. در اینجا به دو حالت اول که حاصل عصاره گیری نامتعادل است اشاره می کنیم

Over یا بیش از حد عصاره گیری شده : زمانی که آب بیش از حد تعادل از قهوه عصاره خارج کند عصاره حاصل تلخ و کسل کننده است نتهای طعمی تیره می توانند برنت های خوشمزه چیره شده و رنگ و طعم ناخوشایند ایجاد کنند

under و یا کم عصاره گیری شده :زمانی که آب مواد کمتری از داخل قهوه استخراج کند. عصاره حاصل می تواند ضعیف و بیش از حد اسیدی باشد. از آنجا که روغن ها و مواد جامد محلول و سایر مواد استخراج نمی‌شوند. اسیدها چیزی برای تعادل نداشته وباعث ترش شدن عصاره میشوند.

حال زمان آن فرا رسیده تا تشخیص دهید که قهوه شما over بوده یا under است. تا با تغییر هر یک از این متغیرها به عصاره متعادل برسید فقط به این نکته دقت کنید که هر بار یک متغیر را تغییر می دهید تا کنترل بیشتری بر عصاره داشته باشید این کار ممکن است کمی زمانبر باشد. در امتحان کردن آن شک نکنید عصاره حاصل از تعادل ,می تواند شما را خشنود کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *